Kovács Gáborján-Császár Róbert: Madárerdő
Egy elgondolkodtató album, hosszú nyári estékre (is) - Tóth Dani ajánlója
Erdélyben, a 17.században Hexerich von Kelchblatt (Varázsló a Szirmok vidékéről) készített egy kódexet, olyan rajzokkal, melyek házakat ábrázolnak, amik felett madarak repülnek. A házak egy hajdani titkosírás jelei, míg a madarak kottajegyek. Kovács Gáborján (ének, koncertina, ír kézidob) saját elmondása szerint ezen madárrajzokba rejtett kották alapján komponálta meg Madárerdő névre hallgató lemezét Császár Róberttel (gitár). Az így megálmodott, megszületett kompozíciókat további két zenésztársuk, Kuti Judit (furulyák, fuvola, ének) és Kiss Sándor (ír kézidob/bodhrám) közreműködésével rögzítették.
Kovács Gáborján igazán sokoldalú művész. 1993 óta a Bran együttes énekese, mely a magyarországi ír zene meghatározó csapata. Az általuk játszott zene főként Gáborján írországi gyűjtésein alapszik. Fiatal kora óta az ír kultúrát kutatja, tanulmányozza, emellett művelődéstörténész, mesélő.
Általában az ilyesmit, hogy festményekből születtek a dalok, jó marketingfogásnak, kerettörténetnek tartom, amellyel bevezethetünk, érdekesen tálalhatunk egy lemezt. Most viszont egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy reklámfogásról lenne szó. Annyira harmonikus, mély érzésekről szóló spirituális muzsikát kapunk, hogy néhány hallgatás után tényleg el tudom képzelni, hinni, hogy a festményeken lévő madarakból olvasták ki a nem mindennapi dallamokat. A kottajegyeket ábrázoló madárrajzok egyelőre ismeretlen számú kompozíciót rejtenek, az alkotók elmondása szerint. Ők nagyon jó stílusérzékkel ismerték fel az általuk lejegyzett dallamokat. Számomra hiánypótló az album. Egy friss, jó tempójú, könnyen hallgatható muzsika, melyben az ír hangzású zene dominál, de sanzonokra, vagy épp balladákra, helyenként rock dalokra emlékeztető kis dallamrészek is megjelennek, megbújnak. Személyes kedvencem az Ág hegye c. kompozíció, mely olyan mesterien épül fel, olyan jó kiállásokat, ritmusváltásokat tartalmaz, hogy muszáj egymás után többször is meghallgatni.
Nekem általában a szöveg másodlagos, ha zenehallgatásról van szó, de most a versek (mert vers értékű szövegekről van szó) mellett sem tudok csak úgy elsiklani. Figyeljétek csak meg a Búval bélelt, vagy épp a Tavaszi eső sorait. Akár zene nélkül is jól működnének, de a dallammal igazán harmonikus egészet képeznek. Néhány szöveg egy elképzelt nyelven íródott, vagy tartalmaz elképzelt kifejezéseket. Több nyelvből összemosódott “madárnyelv”. Nagyon érdekesek és a dallamokkal közösen egyedi élményt nyújt hallgatásuk.
Üdítő és elgondolkodtató élmény ez a lemez. A dalokban mindig “történik valami”. Nem jól bevált sablonzene, hanem valami más, valami nem mindennapi. Aki meghallgatja, lesz róla véleménye, nem maradhatunk közömbösek iránta. Azt hiszem ez is a lemez igazi célja! Nálam bevált, próbáljátok meg!
Az albumot itt találjátok a Fonónál:
Kovács Gáborján-Császár Róbert: Madárerdő - Fonó